top of page
  • Writer's pictureKajetan Kupść

Beton, Beton, Beton! (akustyka stropów firmy INHOM)


Tytuł artykułu nawiązuje do głównego składnika jakim jest beton w przypadku stropów masywnych w domach z poddaszami użytkowymi. Podobnie jak w przypadku izolacji cieplnych, ochrony przeciw słonecznej czy innych etapów budowlanych tak i w przypadku ochrony akustycznej w Polsce dominują przekonania, wytyczne czy praktyki,  których negatywne efekty odczuwamy wszyscy, a mianowicie obniżonym komfortem życia ze względu na niską jakość akustyczną przegród budowlanych. Ten problem dotyczy nie tylko budynków wielorodzinnych, hoteli ale także mieszkańców domów jednorodzinnych szczególnie jeżeli chodzi o stropy. 


Rys. 1 Beton

 

Akustyka stropów, a ciężkie masywne stropy firmy INHOM

Podstawowym założeniem, które przyczynia się do powstawania niskiej jakości akustycznej stropów jest przeświadczenie, że strop może być lekki (nie dotyczy tu stropów drewnianych gdyż one są konstruowane na innej zasadzie) oraz że komfort akustyczny poprawi styropian oddzielający część konstrukcyjną od posadzki. W taki sposób w Polsce wykonuję się zdecydowaną większość stropów. To błędne założenie.

 

INHOM od samego początku, czyli od 2008 roku, wykonuje stropy ciężkie, masywne, grube. Całość wykonana jest z betonów wysokiej klasy naszpikowanych stalą. Tak duży ciężar jest nie tylko wysoką barierą przeciwko dźwiękom przenoszonym powietrznie np. krzyk., jest także bardzo dobrą barierą przeciw dźwiękom uderzeniowym np. tupanie.


Rys. 2 Montaż stropu typu typu Filigran (materiały własne).


Dlaczego tak jest?

Wytłumaczenie jest bardzo proste.  Ogromna masa stropu jest kilkaset razy większa od wagi człowieka, który poprzez swoje zachowanie próbuje zakłócić komfort akustyczny.  Porównać to można do sytuacji w której owad (np. osa) chciałby tupać w stół drewniany. W jednym i w drugim przypadku ciężar zarówno człowieka jak i owada w porównaniu do masy przegród jest nie zauważalny. To jest oczywisty sekret komfortu akustycznego. Wszystkie inne rozwiązania oparte na lekkich płytach betonowych, stropach kanałowych, na pustakach keramzytowych czy na cienkich stropach wyłożonych styropianem muszą prowadzić do niższej lub niskiej jakości komfortu akustycznego, a tym samym do obniżania komfortu zamieszkania. Dokładnie tak jak cienkie izolacje termiczne prowadzą do niskiej jakości komfortu cieplnego i wysokich rachunków tak lekkie przegrody prowadzą do niskiego komfortu akustycznego i zauważalnych odgłosów. Wydaje się to oczywiste, a jednak jest tak słabo rozpowszechnione.  Wynikać to może z faktu, iż ludzie akceptują taki stan rzeczy. Sami nie znając się na budownictwie domniemają, że nie da się lepiej lub że lepiej znaczy dużo drożej. My dajemy inny przykład i pokazujemy, że człowiek w XXI wieku, w cywilizowanym kraju zasługuje na więcej.

19 views0 comments

Comments


bottom of page