Frequently Asked Questions

- często zadawane pytania

 

Masz pytania odnośnie budowy domu oraz technologii energooszczędnej i pasywnej? Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań.

1. Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego/pasywnego?

Aktualne informacje na temat cen znajdują się w zakładce ceny.

2. Ile kosztuje ogrzanie domu energooszczędnego?
Koszt ogrzania domu w standardzie energooszczędnym w oparciu o prąd elektryczny wynosi około 10 zł/m2 na rok. 
 
3. Czy domy energooszczędne muszą mieć prostą bryłę?
Zalecamy takie rozwiązania ze względu na niższe koszty eksploatacji oraz niższe koszty budowy.
 
4. Czy dom energooszczędny można podpiwniczyć?
Teoretycznie można podpiwniczyć, ale wykonanie piwnicy w domu energooszczędnym jest bardzo kosztowne. W związku z tym zamiast piwnicy proponujemy naszym Klientom zwiększenie powierzchni pomieszczenia technicznego.
 
5. Czy w domu energooszczędnym mogę mieć tradycyjny kominek?
Tak, jednakże nie proponujemy tego rozwiązania z wielu względów:

- moc grzewcza kominka jest dużo większa niż moc potrzebna do zapewniania ciepła w domu;

- w czasie nieużywanie kominka, traci on ciepło z budynku (nawet przy doprowadzeniu powietrza bezpośrednio do komory spalania);

- koszt wykonania wkładu kominowego, obróbek dekarskich, doprowadzania powietrza i innych powiększa koszt domu o kwotę kilkunastu tysięcy złotych;

Z tych względów nie zalecamy budowy komina, aczkolwiek czasami realizujemy domy z kominkami tradycyjnymi.

 
6. Ile trwa budowa domu?
Budowa domu trwa ok rok, chyba, że Klient zażyczy sobie inaczej np. rozdzielenie etapów budowy na dwa lata.
 
7. Czy domy energooszczędne przegrzewają się latem?
Dzięki doskonałej izolacji domy energooszczędne świetnie sprawdzają się także w lecie podczas upałów. 50 cm celulozy na dachu, 30 cm styropianu na ścianach jest dużą barierą dla ciepła przenikającego do wnętrza budynku. Dzięki temu komfort w domach energooszczędnych podczas upalnego lata jest nieporównywalnie wyższy w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Jedynym słabym punktem są duże przeszklenia i okna dachowe, które generują duże ilości ciepła. O ile w zimie jest to ogromną zaletą o tyle w lecie już nie koniecznie. W związku z tym zalecamy montaż osłon okiennych od strony zewnętrznej np. w postaci markiz, rolety itp. 
8. Czy można rozbić budowę domu na poszczególne etapy?
Nie wykonujemy poszczególnych etapów np. tylko stan surowy otwarty. Realizujemy projekty od projektu do stanu deweloperskiego włącznie. Jednakże na życzenie Klienta możliwe jest wykonanie budowy w rozbiciu na dwa sezony.
 
9. Interesuje mnie kompleksowa obsługa, do projektu aż pod klucz czy możecie mi to zaoferować?
Tak, obsługujemy klienta kompleksowo – od projektu, przez załatwienie pozwolenia na budowę, aż po wykonanie budynku do stanu deweloperskiego. Nie zajmujemy się bezpośrednio wykończeniem wnętrz, aczkolwiek czasami (w zależności od lokalizacji budowy)  możemy polecić sprawdzonych i rzetelnych fachowców.

 

10. Mam działkę uzbrojoną w gaz, czy w domu energooszczędnym można zainstalować piec gazowy?

Można, jednakże nie proponujemy ogrzewania gazowego w domach energooszczędnych. Aktualnie najlepszym możliwym rozwiązaniem jest ogrzewanie w oparciu o energię elektryczną oraz przygotowanie instalacji elektrycznej pod baterie fotowoltaiczne do produkcji prądu elektrycznego lub wykonanie takiej instalacji fotowoltaicznej. Więcej szczegółów można uzyskać telefonicznie lub podczas spotkania.

 
11. Czy ściany domu można wykonać z innego pustaka niż YTONG?
Ściany wykonujemy głównie z gazobetonu, ale dopuszczamy możliwość zamiany na bloczki SILKA. Wiąże się to z nieznacznym wzrostem kosztów.
 
12. Czy wraz z budową domu mogę zlecić wykonanie ogrodzenia, kostki brukowej, wiaty itp.?
Poza budowaniem domu zajmujemy się tylko wykonywaniem domków gospodarczych, wiat i garaży. Wykonanie małej architektury i infrastruktury okołotowarzyszącej należy zlecić zewnętrznej firmie. 
 
13. Czy wykonujecie remonty mieszkań i przebudowy domów?

Nie wykonujemy remontów ani przebudów domów i innych obiektów. Specjalizujemy się tylko i wyłącznie w budowie nowych domów jednorodzinnych od podstaw.

 

14. Czy w przypadku domu parterowego mogę wykorzystać powierzchnię bezpośrednio pod dachem?
Niestety nie ma takiej możliwości, wynika to z tego, iż w budynku energooszczędnym bardzo istotne jest zapewnienie jednolitej powłoki termicznej i paroizolacyjnej. Wykonanie takiego miejsca wiązało by się z osłabieniem tychże powłok, co niekorzystnie wpływałoby na koszty utrzymania obiektu. Dodatkowo wykonanie takiej powierzchni wiązałoby się z dużym kosztem w przeliczeniu na m2 nawet większym niż koszt m2 powierzchni mieszkalnej. Dlatego też naszym Klientom zalecamy powiększenie metrażu pomieszczenia technicznego - wtedy może ono spełniać ono funkcje takie jak: spiżarnia, magazyn, pralnia itp.
 
15. Czy prowadzicie budowy domów w całej Polsce?

Budujemy głównie w województwie pomorskim.